
Загальні правила регулює Закон України «Про інвестиційну діяльність» від 18.09.1991 № 1560-XII(далі — Закон № 1560). Він визначає, що:
- інвестиційна діяльність — це сукупність практичних дій громадян, юридичних осіб України та іноземних держав (суб’єктів інвестиційної діяльності) щодо реалізації інвестицій;
- інвестиції — всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що їх вкладають в об’єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюють прибуток (дохід) та/або досягають соціального чи екологічного ефекту
Іноземними інвесторами вважають, зокрема:
- юросіб, створених відповідно до законодавства іноземної держави;
- фізосіб-іноземців, які не мають постійного місця проживання на території України й не обмежені у дієздатності.
Іноземний інвестор для здійснення іноземних інвестицій в Україну може переказувати іноземну валюту із-за кордону:
- на власні рахунки (поточні, інвестиційні, рахунки умовного зберігання (ескроу), відкриті в банках України;
- безпосередньо на поточний рахунок резидента.
Власний рахунок умовного зберігання (ескроу) нерезидент може використовувати для придбання акцій відповідно до процедури, визначеної статтею 65-2 Закону України від 17.09.2008 № 514-VI «Про акціонерні товариства».
Проведення в бухобліку
Для формування статутного капіталу користуються субрахунком 401 «Статутний капітал» — за його кредитом відображають загальний розмір статутного капіталу, зазначеного у статуті новоствореного Товариства. Заборгованість іноземного засновника за внесками до статутного капіталу обліковують за дебетом рахунку 46 «Неоплачений капітал» із кредитом субрахунку 401.
Внесок засновника-нерезидента до статутного капіталу і фіксують у статутних документах у гривні за курсом НБУ. Він не підлягає подальшій переоцінці у зв’язку зі зміною курсу інвалют. Тобто на розмір частки у статутному капіталі (субрахунок 401) зміни валютних курсів не впливають.
Погашення заборгованості нерезидента
Погашення заборгованості нерезидента за внесками в інвалюті відображають за дебетом субрахунку 312 «Поточні рахунки в іноземній валюті» у кореспонденції із субрахунком 46.
- Курсові різниці на заборгованість нерезидента
Порядок відображення таких різниць визначає пункт 8 П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів»: курсові різниці, які виникають унаслідок перерахунку зобов’язань засновників під час формування статутного капіталу відображають у складі додаткового капіталу.
Курсові різниці відображають на субрахунку 425 «Інший додатковий капітал».Курсові різниці, які виникають у результаті перерахунку зобов’язань засновників під час формування статутного капіталу, не визнають доходами і відображають у складі додаткового капіталу.
ПКУ – коригування курсових різниць
ПКУ не передбачає коригування на курсові різниці за внесками нерезидента до статутного капіталу.
ПДВ оподаткування іноземних інвестицій
Операції з продажу за кошти КП, виражених в іншій формі, аніж цінні папери, в т. ч. у вигляді частки у статутному капіталі, не є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 196.1.1 ПК).