……Чи зобовязані ми були донараховувати податкові зобов’язання на медичний товар, який ми отримували з ПДВ на митниці 7%, а продаж робили без ПДВ при тому, що сплачений ПДВ на митниці включали в податковий кредит

Норма пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, які застосовують до операцій  з 17.03.2020

Тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершиться дія карантину через COVID-19 на всій території України, від оподаткування ПДВ звільняють операції:

  • із ввезення на митну територію України товарів (в т. ч. лікарських засобів, медичних виробів або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначив КМУ;
  • постачання на митній території України товарів (у т. ч. лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначив КМУ.

Постанова КМУ від 20.03.2020 № 224

«Перелік товарів, у т. ч. лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільнені від оподаткування ПДВ, затверджено постановою КМУ від 20.03.2020 № 224.

Операції з постачання на митній території України товарів, що включені до Переліку №224, звільняють від оподаткування ПДВ у період дії пільги, що встановлює пункт 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПК, незалежно від того, кому постачають товари, хто, від того і з якою метою їх придбаває.»

Висновок:

 виходячи з норм Постанови №224 та перехідних положень ПКУ

– підприємство зобов’язане використовувати пільгу ПДВ до усіх покупців, які у Вас купують товари з Переліку.

Навіть якщо Ви помилково нарахували на товар звільнений від ПДВ 7%, то потрібно відкоригувати податкові зобов’язання з ПДВ щодо операцій, першу подію за якими провели з дати запровадження пільги, тобто з 17.03.2020, або зарахувати її в рахунок оплати майбутніх постачань (ІПК ДПС від 30.11.2020 № 4909/ІПК/99-00-05-06-02-06).
                Водночас, якщо включений до Переліку № 224 товар продали з ПДВ кінцевому споживачеві — неплатнику ПДВ, то кошти такому покупцеві Ви вже не повернете і ПЗ  не перерахуєте. Суму ПДВ, яку отримали від кінцевого споживача у складі ціни товарів, врахуйте, коли визначатимете ПЗ  у декларації з ПДВ за відповідний звітний період (п. 6 Інформаційного листа ДПС від 16.04.2020 № 10.)     

У разі якщо придбаний з ПДВ товар призначається для використання в не оподатковуваних ПДВ операціях, отримувач цього товару — платник ПДВ має право включити суму ПДВ за придбаним товаром до складу податкового кредиту відповідного звітного періоду на підставі зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної. На цю ж суму ПДВ платник ПДВ зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання і таким чином компенсувати вхідний ПДВ.

Донарахування проводиться на підставі складеної отримувачем товару зведеної податкової накладної, яка має бути зареєстрована в ЄРПН в установлений 20-денний термін. Такі вимоги прописані в пунктах 198.3, 198.5, 201.10

Норма 198.3 ПКУ: «…..Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:

абзац 2….. ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду»

Норма 198.5: «….Платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість……

б)  в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) …….»

Податковий кредит є лише правом платника ПДВ, а податкові зобов’язання — його обов’язком. Пункти 198.3 та 198.5 ПКУ прописані для збалансування формули розрахунку реєстраційного ліміту.


Ризики НЕ «коригування податкового кредиту»

При перевірці одразу виявлять ненараховані покупцям компенсуючі податкові зобов’язання і самі їх донарахують, а також штраф на суму заниженого податкового зобов’язання. Мінімальний розмір штрафу від суми заниження — 10%.

Якщо виявлять умисні дії, застосують штраф в розмірі 25% від суми визначеного ними податкового зобов’язання (пп. 54.3.2, п. 123.1, 123.2 ПК).

Крім того, адмінштраф у розмірі від 5 до 10 нмдг (85-170 грн) за порушення ведення податкового обліку (ст. 163-1 КУАПП).

Рекомендуємо:

В період карантину штрафи за не реєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) в ЄРПН податкових накладних  не застосовуються (п. 52-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).        

Зареєструйте зведені податкові накладні під час дії карантину без штрафів та подайте уточнення за попередні періоди.

ПДВ маємо право відкоригувати – 1095 календ.днів від дати формування ПЗ і ПК.

Щодо Декларації ПДВ

Для даних зведених податкових накладних п. 198.5  у податковій декларації з ПДВ  призначено рядок 4.2. – щодо донарахованих компенсуючих ПДВ-зобов’язань за ставкою 7%

Практична допомога в облікових системах (проведення, виправлення, точкова перевірка). Розробка внутрішніх документів підприємств. Експрес-аудит для впевненості Вашого бухгалтера!

Подайте заявку і ми Вам допоможемо консультацією