Ситуація платника:

“………Подали уточнюючий розрахунок на зменшення до декларації з ПДВ у червні за лютий 2021 року і в кабінеті платника утворилася переплата з ПДВ. Як її повернути на рахунок? Сума переплати для нас є суттєва, та й ПДВ зобов’язання зараз не виникають, щоб погашати майбутні періоди. Хочемо використати кошти в господарській діяльності, оплатити постачальникам за товари. Який механізм повернення собі на поточний рахунок?”

Розберемо ситуацію по порядку

Нараховані, зменшені/збільшені та сплачені суми ПДВ відображають в СЕА ПДВ окремими обліковими операціями у хронологічному порядку. Кожну операцію фіксують в окремому рядку, зазначають її вид і дату проведення. Коли платник подає уточнюючий розрахунок на зменшення ПДВ, в картці виникає переплата. Цією переплатою гасимо наступні податкові зобов’язання з ПДВ. З математикою все «ок» ми нічого не винні бюджету. Але до СЕА ПДВ потрапляє не вся інформація, що є в картці платника, і виникає розбіжність.

Контроль сплати ПДВ в СЕА

Податкові зобов’язання з ПДВ, що визначив платник у декларації з ПДВ або уточнюючого розрахунку, потрапляє до бюджету через його Е-рахунок. Механізм розрахунків із бюджетом через Е-рахунок визначає Порядок № 569. Існують окремі правила для сплати податкових зобов’язань, що платник декларує в декларації з ПДВ, та за уточнюючими до декларацій з ПДВ за попередні звітні періоди

Декларація з ПДВ:

Казначейство перераховує суми ПДВ до бюджету з Е-рахунку платника на підставі реєстру ДПС. Цей реєстр – інформація про платників, звітний період і суми ПДВ до сплати.

Ми маємо подбати, щоб на граничну дату сплати  зобов’язань на його Е-рахунку була достатня сума коштів. Несплачені суми ПДВ Казначейство перераховує до бюджету одразу, як ми поповняємо Е-рахунок. Якщо на Е-рахунку бракує коштів, Казначейство перерахує до бюджету кошти в межах залишку. Поповняємо Е-рахунок – Казначейство одразу списує її до бюджету в рахунок погашення заборгованості

Уточнюючий розрахунок поточного періоду:

Якщо уточнюючий збільшує податкові зобов’язання з ПДВ –  ДПС надсилає Казначейству відповідний реєстр не пізніше ніж наступного робочого дня. На підставі цього реєстру Казначейство перераховує суми ПДВ до бюджету. Якщо уточнюючий зменшує позитивні нарахування в межах місяця за який подали декларацію (тобто з 21 по 30 число поточного місяця) ДПС надсилає Казначейству коригувальний реєстр (п. 20 Порядку № 569)

Уточнення попередніх періодів:

Уточнення на зменшення за попередні періоди задекларованих ПДВ-зобов’язань, до СЕА ПДВ надійде інформація лише про зменшення зобов’язань, які до цього часу не сплатили до бюджету.

!!!! Зменшуємо податкові зобов’язання, що вже перерахували до бюджету у повному обсязі, ДПС не надсилає Казначейству коригувального реєстру за попередні періоди – п. 20 Порядку № 569 не передбачає таких ситуацій. І тут виникає різниця у вигляді переплати.

Як повернути переплату на Е-рахунок

Дві умови, за якими повертають помилково та/або надміру сплачені грошові зобов’язання, визначає ст. 43 ПКУ.

  • наявність заяви у довільній формі. Зазначаємо суму повернення, вид платежу і напрям перерахунку коштів;
  • відсутність податкового боргу.

Повернути гроші можемо протягом 1095 днів від дня, коли помилково та/або надміру сплатив кошти.

Процедуру, за якою повертають надміру сплачені податкові зобов’язання, що їх сплатили до бюджету з Е-рахунку описано у п. 43.4-1 ПКУ. Ці кошти можемо повернути лише Е-рахунок (пп. «г» п. 200-1.4 ПК).

Подаємо заяву довільної форми в якій просимо зарахувати на наш  Е-рахунок переплату з ПДВ, що обліковується в картці платника через надмірну сплату до бюджету ПДВ.

Довільну заяву підкріпляємо до бланку заяви (J/F1302001) в розділі «Бланки звітності» Е-кабінету. Квитанцію про прийняття заяви отримуємо протягом одного робочого дня після того, як надіслали електронну заяву.

Повертають кошти на Е-рахунок, не змінюють показника загальної суми поповнення рахунку в СЕА ПДВ (∑ПопРах). А також не змінюють і суми, на яку маєте право зареєструвати податкові накладні чи  розрахунки коригування

Повертаємо переплату на поточний рахунок

Як повернути кошти з Е-рахунку на поточний рахунок платника – визначає п. 200-1.6 ПКУ і п. 21 Порядку № 569.

Для цього заповнюємо і подаємо у складі декларації з ПДВ заяву за формою згідно з додатком 4 до декларації.

У додатку 4 заповнюємо таблиці 2 і 3. У таблиці 2 вказуємо суму коштів на своєму е‑рахунку, яку можна перерахувати на поточний рахунок:

Формула розрахунку для додатку 4 ПДВ декларації:  Сума коштів на рахунку у СЕА ПДВ, яку можна перерахувати на поточний рахунок = Графа 1 «Сума коштів на рахунку в СЕА ПДВ на момент подання декларації» – графа 2 «Сума узгоджених податкових зобов’язань з ПДВ поточного звітного періоду (р. 18 декларації)» – графа 3 «Сума податкового боргу з ПДВ на момент подання декларації

У таблиці 3 додатка 4 зазначаємо обчислену суму, а також реквізити свого поточного рахунку.

Якщо є борг з ПДВ на дату подання декларації –  заповнюємо спеціальне поле, розміщене під таблицею 3 додатка 4.

Коли подамо заяву про повернення коштів з Е-рахунку на поточний рахунок, значення показника ПопРах зменшиться на суму податку, яку перерахували з Е-рахунку на поточний рахунок. Відповідно, на цю суму зменшиться реєстраційний ліміт.

Практична допомога в облікових системах (проведення, виправлення, точкова перевірка). Розробка внутрішніх документів підприємств. Експрес-аудит для впевненості Вашого бухгалтера!

Подайте заявку і ми Вам допоможемо

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *