Загальне правило

Підпункти «а»—«г» пункту 198.5 ПКУ регламентує порядок оподаткування ПДВ, за якими ніхто нікому ніщо не постачає, а саме:

 • що не є об’єктом оподаткування або місце постачання розташоване за межами митної території України;
 • звільнені від оподаткування;
 • у межах балансу, в т. ч. переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих;
 • що не є господарською діяльністю.

Якщо платник скористався податковим кредитом в одній із зазначених операцій — має компенсувати його, нарахувавши податкові зобов’язання

Для цього не пізніше за останнього дня місяця складаємо зведену податкову накладну і реєструємо її в ЄДР.

Основні правила складання компенсуючих ПН

ПРАВИЛО 1. Компенсуючі ПН складаємо лише на податковий кредит, який не використали в господарській діяльності підприємства.

Нараховуємо  ПДВ пропорційно до такої частки. Наприкінці року – перерозподіл податкового кредиту. Процедуру розподілу і перерозподілу передбачає пункт 199.1 ПК.

ПРАВИЛО 2. За якою ставкою придбали, за такою нараховуємо компенсуючий ПДВ. Наприклад, придбали медикаменти за ставкою 7%, — у зведеній ПН обчислюємо ПДВ за ставкою 7%.

ПРАВИЛО 3. У компенсуючих зведених ПН  база оподаткування ПДВ відповідно до пункту 189.1 ПК не може бути нижчою:

 • за вартість придбання товарів/послуг
 • балансову (залишкову) вартість необоротних активів станом на початок звітного періоду, протягом якого використовуєте їх у не ПДВ-операціях
 • звичайної ціни, якщо не ведете обліку необоротних активів

ПРАВИЛО 4. Складаємо зведені ПН у звітному періоді, в якому почали використовувати активи у не ПДВ-операціях. Якщо актив придбали спеціально для такого використання, складаємо компенсуючу ПН періоді, коли його придбали.  Дотримуємось при складанні Порядку № 1307

ПРАВИЛО 5. Обов’язково реєструємо їх у ЄРПН у строк, встановлений у пункті 201.10 ПК – 20 календарних днів після останнього календарного дня місяця.

РК до компенсуючої зведеної ПН

Якщо змінилася сума компенсації товарів/послуг/необоротних активів, і є потреба відкоригувати компенсуючі ПДВ-зобов’язання – складаємо РК (п. 192.1 ПК). Робимо це так само, коли складаємо РК до ПН на звичайні постачання.

розділ Б табличної частини РК:

 • в одному рядку «обнуляємо» відповідний рядок зведеної ПН
 • у другому рядку зазначаємо виправлені показники обсягу товарів/послуг.
 • у всіх рядках зазначаємо відповідний код причини коригування «201» — «Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ» або
 • «202» — «Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ»
 • замість номенклатури товарів/послуг записуємо дату складання і порядкові номери зведених ПН. Кожну таку ПН зазначаємо в окремому рядку (ЗІР, категорія 101.15).

Такий РК в ЄРПН реєструє платник, який склав компенсуючу зведену ПН.

Код УКТ ЗЕД не зазначають у зведених ПН, складених відповідно до пунктів 198.5 та 199.1 ПК, та РК до них.

Якщо суму компенсації вартості придбаних товарів/послуг змінили до того, як склали зведену ПН, у ній уже врахований вхідний ПДВ. Тоді не треба складати РК до зведеної ПН.

Практична допомога в облікових системах (проведення, виправлення, точкова перевірка). Розробка внутрішніх документів підприємств. Експрес-аудит для впевненості Вашого бухгалтера!

Подайте заявку і ми Вам допоможемо

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *